Çocuklar İçin Diyet Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar, genellikle ergenlik çağına geldiklerinde dış görünümlerine daha fazla önem vermeye başladıkları için diyet yapmak isterler. Ancak yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik gibi durumlar, zayıflama ihtiyacını sekiz yaşına kadar düşürmüştür. Özellikle şu anda dünyadaki en önemli sorunlardan birisi obezitedir. Yağı ve şekeri yüksek besinlerin ucuz ve kolay ulaşılabilir olması, çocukların sağlıklarını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Yüzyılın tehlikesi olarak görülebilecek obezite, beslenme alışkanlıkları düzenlenerek ve sağlıklı bir diyet ile mümkündür. Ancak her yaşta çocuk için uygulanacak diyet aynı değildir. Peki, çocuklar için diyet nasıl olmalıdır?

Çocuklar İçin Diyet Nasıl Olmalı ?

Çocuklar İçin Diyet

Ebeveynlerin özellikle 7-8 yaş çocuklar için en çok şikâyetçi oldukları konu, söz dinlememeleridir. Bu nedenle onları kontrol altında tutulmak ve yeme içmelerine dikkat edilmek oldukça zordur. Eğer bu yaşlarda bir çocuğunuz varsa ve kilo problemi yaşıyorsa ona uygulayacağınız diyet programını herkes için uygulayın. Çünkü bu dönemde kiloları ile ilgili devamlı olarak üzülmeleri, ilerleyen yaşlarda özgüven sorununa neden olabilir.

Bunların yanında yardım etmek istediğinizi çocuğunuz ile açık açık paylaşın. Ancak bunu onu kırmadan yapmaya özen gösterin. Yine çocuğunuzun duygularını ortaya çıkarın. Bu, yiyecekleri duygusal sorunları nedeniyle mi aşırı tükettiğini öğrenmeniz için oldukça önemlidir. Eğer bu konuda başarılı olamayacağınızı düşünürseniz bir profesyonelden yardım alabilirsiniz.

Çocuklar için diyet konusunun en önemli noktası evinizdeki sağlıksız yiyecekleri uzaklaştırmanızdır. Yasaklı abur cuburları evinize almaktan vazgeçin ve çocuğunuzu taze meyve, sebzeye yönlendirin. Yine çocukların tek başına diyet yapmalarının mümkün olmadığı düşünülürse aile bireyleri olarak örnek olmanız büyük önem taşır. Bu anlamda sağlıklı beslendiğinizi ve egzersiz yaptığınızı onun görmesini sağlayın. Sonrasında ise yaptığınız hareketlere onu da dâhil edin ve hareket etmesini sağlayın.

Tüm bunların yanında çocuğu zayıflatmak yetişkinleri zayıflatmaya nazaran çok daha zordur. Çünkü devamlı abur cubur yeme isteklerini kontrol etmek ve buna engel olmak yorucu olabilir. Bu anlamda yukarıda anlatılanların yanında çocuklar için diyet programı konusunda mutlaka bir uzmana danışmalı, verilen diyeti tek başına yaptığı izlenimi vermemeli ve ailece uyguladığınızı hissettirmelisiniz.