Dengesiz ve yetersiz beslenme sonucunda vücudumuzda biriken yağlar, şişmanlığa ve kronik hastalıklara neden olmaktadır. Sağlıklı beslenme kuralları doğrultusunda hazırlanan güvenilir diyet programları ise kişilerin hem fiziki görünümlerini hem de psikolojik durumlarını düzenlemektedir. Peki, diyet nedir ve nasıl yapılmalıdır? Bireylerin ideal kilolarına ulaşmaları ve daha sağlıklı hissetmeleri için uygulanacak diyet programından önce beden kitle indeksi yönteminden yararlanılması gerekmektedir. Bu yöntem sonucunda elde edilen BKİ değer 19’un altında ise kişi çok zayıf, 20-25 arası normal, 25-30 arası kilolu, 30-35 arası şişman ve 35-40 arası ise obez olarak nitelendirilmektedir. Bunların yanında 40 üstü BKİ değerine sahip bireyler ise morbid obez olarak nitelendirilir. Bu değerin düşük ya da yüksek çıkması, sağlıklı bir diyeti gerekli kılmaktadır.

Diyet Nasıl Yapılır ?
Diyet Nasıl Yapılır ?

Diyet Nedir, Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet, kelime anlamı olarak beslenme biçimi olarak nitelendirilebilir. Ancak diyet sadece kilo vermek için yapılmaz. Aynı zamanda sağlığı tehlike altında olan aşırı zayıf bireyler de diyet programı yardımı ile sağlıklı ve düzenli bir şekilde kilo alabilirler. Yine bir canlı metabolizması tarafından tüketilen besinlerinin tümü anlamına gelen diyet, mutlaka belirli kurallar çerçevesinde yapılmalıdır.

Diyet nedir sorusunun yanında en önemli konulardan birisi de diyet nasıl yapılır sorusudur. Bu anlamda hemen her diyette öncelikli olarak kararlılık önemlidir. Ayrıca kilo vermek uğruna vücudu aç bırakmak oldukça tehlikelidir. Çünkü diyet yapmak aç kalmak anlamına gelmez. Kaldı ki daha zayıf görünmek için aç kalır, almanız gereken makro ve mikro besin öğelerini almazsanız, geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilirsiniz.

Sağlıklı ve doğru bir şekilde kilo almak ya da vermek için öncelikli olarak besin açısından yeterli ve dengeli diyet listeleri hazırlanmalıdır. Bu listeler hazırlanırken kişinin yeme alışkanlıkları, boyu, yaşı, kilosu, varsa kronik hastalıkları ve fiziksel aktivite durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Kişinin metabolizmasına uygun bir şekilde yapılan zayıflama diyetleri, aynı zamanda egzersiz programları ile desteklenmelidir. Çünkü egzersiz yapmak, hem sağlığın korunması hem de diyet sonucunda meydana gelen vücut deformasyonunun giderilmesi açısından önemlidir. Sonuç olarak diyet nedir sorusunun yanında nasıl yapılacağı konusu da önemsenmeli ve mutlaka kişiye uygun diyet programları takip edilmelidir. Uzmanı tarafından hazırlanan kişiye özel diyetlerin ideal kiloya ulaşmadaki en önemli etken olduğu unutulmamalıdır.