Sağlıklı Yaşam İçin Yapılmaması Gerekenler

Küreselleşen dünya ve şehirleşme, insan sağlığı açısından büyük olumsuz etkilere neden olmaktadır. Çünkü insanların pek çoğu stres altında yaşamaktadır. Bunun yanında sağlıklı besinlere ulaşamadıkları gibi sağlıklı bir uyku düzenine de sahip değildirler. Tüm bu durumlara bir de hareketsiz yaşam eklenince sağlık problemlerinin yaşanması da kaçınılmaz hale geliyor. Özellikle günümüzde yaşanan kalp-damar hastalıkları, bel ağrısı, sırt ağrısı, baş ağrısı ve psikolojik rahatsızlıkların çoğu sağlıksız yaşam tarzından kaynaklanmaktadır. Oysa bu hastalıklar ile karşılaşmak ya da onlarla yaşamaya alışmak kader değildir. Günlük yaşamda edindiğimiz bazı zararlı alışkanlıklardan vazgeçerek çok daha sağlıklı yaşayabiliriz. İşte sağlıklı yaşam için yapılmaması gerekenler ve daha fazlası…

Sağlıklı Yaşam İçin Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Kötü ve Sağlıksız Alışkanlıklar

sigaradan uzak durun

Günümüzde insan ömrünü kısıtlayan en önemli faktörlerin başında kötü alışkanlıklar gelmektedir. Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddeler kişilerin hayat kalitesini düşürür ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Eğer alkol ve sigaranın zararlarına maruz kalmak istemiyorsanız kesinlikle bu alışkanlıkları bırakmalısınız.

Kalitesiz ve Düzensiz Uyku

Sağlıklı yaşam için yapılmaması gerekenler listesinin en başında yer almayı hak eden bir diğer konu ise düzensiz uykudur. Çünkü bir insanın her gün mutlaka 7-8 saat uyuması gereklidir. Bu, vücudun dinlenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukça önemlidir. Ancak bunun aksine uyku düzeninize dikkat etmezseniz bağışıklık sisteminiz zayıflar ve vücudunuz hastalıklara açık bir hale gelir.

Aşırı Stres ve Kaygı

Sağlığa zararlı durumlardan birisi de aşırı stres altında yaşamaktır. Sürekli stres altında yaşayan ya da çalışan insanlar uykusuzluk problemi ile karşılaşabilir. Yine aşırı stres kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa neden olabilir. Bunun için sizi strese sokan durumlardan uzak kalmaya çalışın. Eğer bu mümkün değilse strese neden olabilecek durumları gözünüzde büyütmemeye ve basite indirgemeye çalışın.

Sağlıksız ve Yetersiz Beslenme

Sağlıklı bir yaşam sürmek için sağlıklı beslenmek şarttır. Çünkü hep aynı tip besinler ile ya da düzensiz beslenme sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle özellikle unlu ve hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Yine fazla tuz tüketmek de kalp-damar hastalıklarına neden olmaktadır. Daha sağlıklı yaşam için sağlık dostu sebzeler, sızma zeytinyağı, kırmızı biber, soğan, sarımsak gibi besinleri tüketmelisiniz. Yine yemeklerinizi yüksek ateşte ya da kömürde pişirmemeli, buğulama ve haşlama gibi yöntemleri tercih etmelisiniz.