Sağlıklı Yaşam ve Spor

Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmek için kişilerin iyi beslenmeleri ve düzenli olarak spor yapmaları gerekmektedir. Ancak zinde bir vücut için yarışma sporu yapmak şart değildir. Bu nedenle kişinin kendisi için en uygun olan sporu seçerek düzenli olarak yapması da mümkündür. Ayrıca spor, günümüzde sadece yarışma amaçlı yapılan bir aktivite olmaktan çıkmış ve sağlıklı yaşam aktivitesi halini almıştır. Bu anlamda sağlıklı yaşam ve spor arasındaki olumlu ilişkiyi fark eden pek çok insan farklı sportif aktivitelerde bulunmaktadır.

Sağlıklı Yaşam ve Spor İlişkisi

Spor yaparken gerçekleştirilen hareketler sağlık ve performansa yönelik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sağlık için yapılan egzersizler tüm vücut fonksiyonlarının ahenk içerisinde çalışmasını sağlar. Performans ile ilgili egzersizler ise kasların daha dengeli, güçlü ve hızlı hareket etmesini sağlar. Birçok kişi için ise sporun birinci amacı sağlığı korumaktır. Peki, sağlıklı bir yaşam için spor yapmanın faydaları nelerdir?

Spor yapmak hem zihinsel, hem ruhsal hem bedensel açıdan oldukça faydalıdır. Vücudun hastalıklara olan direncini arttıran bu sağlıklı aktivite, aynı zamanda daha mutlu ve daha az stresli hissetmenize yardımcı olmaktadır. Ancak düzenli spor yapmak yerine çok fazla durgun ve pasif bir hayatı tercih ederseniz; yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi hastalıklar ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle gün içerisinde mümkün olduğunca aktif olmalısınız. Özellikle bisiklet sürmek, yürümek ve yüzmek sağlıklı bir yaşam için oldukça faydalı aktivitelerdir.

Sağlıklı yaşam ve spor arasında daha pek çok ilişki söz konusudur. Bunlardan birisi de aşırı kiloyu önlemesidir. Özellikle çok fazla kiloya sahip insanların beden sağlığı tehlike altındadır. Ayrıca kilolu kişilerde bazı duygusal çöküntüler ve kendine güvensizlik gibi sorunlar da görülebilmektedir. Oysa haftada 150 veya 250 dakika boyunca yapılan orta şiddetli spor, kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Tüm bunların yanında spor yapmak beynin birtakım kimyasallar salgılamasını sağlamaktadır. Vücut hareket halindeyken salgılanan bu kimyasallar, kişinin ruhsal olarak rahatlamasını sağlamaktadır. Özellikle stresli bir meslek yaşamı olan kişilerin spor yapması ve rahatlaması tavsiye edilmektedir. Yine spor yaparak hafıza konusunda sıkıntı yaşayan kişiler de bu sıkıntılarından kurtulabilir. Çünkü düzenli egzersiz yapmak ezber yeteneğini ve öğrenme kabiliyetini arttırır. Eğer siz de daha sağlıklı ve hissetmek, hayat kalitenizi arttırmak ve daha düzenli bir metabolizmaya sahip olmak istiyorsanız kendinize uygun bir spor seçebilir ve sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.