Fazla kilo, sadece estetik açıdan değil sağlık açısından da sorun yaratmaktadır. Diyabet, tansiyon ve metabolik bozukluklara neden olabilen bu durum, önüne geçilmezse çok daha ciddi problemlere neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam sürmek için fazla kilolardan bir an önce kurtulmak gerekmektedir. Ancak pek çok kişi sıkı bir diyet yaptığı halde kilo verememekten ya da verdiği kiloları geri almaktan şikâyet eder. Eğer bu döngü devam ederse kilo vermek çok daha zorlu bir hal alabilir, hatta ilerleyen yaşlarda daha büyük problemler ile karşılaşılabilir. Peki, sürekli diyet yaptığınız halde kilo veremiyorsanız ne yapmalısınız? İşte kilo verememe nedenleri ve yapmanız gerekenler…

Kilo Verememe Nedenleri Nelerdir?

Egzersiz Olmadan Diyet Yapmak

Egzersiz olmadan zayıflamaya çalışmak en bilinen kilo verememe nedenleri arasında yer alır. Uzmanlara göre sadece egzersiz ya da diyet yaparak sağlıklı kilo vermek mümkün değildir. Bunun için yapılan diyetlere mutlaka egzersiz eşlik etmelidir. Bunun yanında egzersiz yapmak kas dokusunu korur. Kas dokusu ise insülin hormonunun en etkin olduğu dokudur ve kilo kontrolünde büyük rol oynar. Bu yüzden kilo vermek için gün içerisinde hareket etmeli, aerobik egzersizleri ile ağırlık egzersizlerini birlikte yapmaya gayret etmelisiniz.

Su İçmeyi İhmal Etmek

Su içmenin insan metabolizması üzerindeki olumlu etkileri bilinen bir gerçektir. Özellikle diyet yapan bireylerin mutlaka su tüketmesi gerekmektedir. Çünkü düzenli ve yeterli miktarda su tüketen kişiler sindirim problemleri yaşamamakta ve böylece daha hızlı kilo verebilmektedir. Ancak günde içilmesi gereken ideal su miktarı 1,5-2 litredir. Gün içerisinde 4-5 litre su içmenizi söyleyen diyetlere ise itibar etmemelisiniz. Çünkü su toksifikasyonu nedeniyle sorun yaşayabilirsiniz.

Bir Başkasının Diyet Listesini Kullanmak

Kilo verememe nedenleri arasında, bir başkasının diyet listesini uygulamak da yer almaktadır. Eğer bir başkasının diyet listesini uygulayacak olursanız yüksek ihtimalle kilo veremezsiniz. Çünkü diyet listeleri kişiye özeldir ve liste oluşturmadan önce kişinin metabolizmasının test edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle mutlaka bir diyetisyene başvurmalı ve size özel diyet listesini takip etmelisiniz.

Tüm bunların yanında diyetiniz sırasında küçük kaçamaklar adı altında aşırı şekerli ve yağlı gıdalar tüketmekten kaçınmalısınız. Bunun yanında kuruyemiş, tatlı, çikolata, kızartma ve meşrubat gibi besinleri hayatınızdan kesinlikle çıkartmalısınız.