Bugün sizlere Veganlık nedir ne değildir? Kısa Kısa Açıklamalar yapacağız.

Yediğimiz yiyeceklerin hepsiyle oynandı sanırım genetiği ile oynanmayan bir şey yok. Piyasada etinden, sütünden, balından sebzesi ne kadar her şeyde vücuda kötü gelecek bir şey oluyor artık. Parafin kaplı sebzeler daha geçiriyor gibi dursa da vücuda direkt Olarak kantar enjekte ediyor Yediğimiz etin tadında bir gariplik var. Bal desen gerçekliğine en son ne zaman yedik? Kimse hatırlamıyor. İşte böyle bir ortamda yemekte seçen insanlar var. Helal olsun! Aslında kendilerini vücutlarına yarayacak şeyleri seçmeye çalışıyorlar. Bu hareketlerini takdir etmek gerek ancak. İş o da sadece laf olsun diye mi alerjileri ve hastalık üretiyor? Laktoz intoleransıdır, yok guliten alerjisidir aldı başını gidiyor. Yani bir de veganlar var.

Veganlık hiçbir hayvansal yiyeceği kıyafeti veya bir başka ürünü kullanmamaya deniyor. Sadece o hayvanın yememeniz sizi vegan yapmaz. Derisinden sütünden de faydalanmanız gerekir. Süt, yumurta bal kesinlikle yenmemesi gereken şeyler. Deri ve yünde asla kullanılmaması gereken malzemeler olmakta ama sadece bununla bitmiyor. Veganlık işin doğasında hayvanlara işkence etmemek var. Eyer bir ürünün mal edilmesi o hayvana işkence ettiriyorsa işte o ürün asla ama asla kullanılmamalıdır diyor Veganlar. Bunun içine neler mi giriyor dersiniz hayvanlar üzerinde deney edilen bütün ürünler ilaçlar, kozmetik ürünleri, daha niceleri. İlk olarak 1944 Yılında dağıtımı kurulan bir topluluğu vardı. Veganların o zamandan bu zamana tartışmaya yer veren bazı uygulamaları olsa da bütünlüklerinden bir şey kaybetmediler. Haklarında yanlış bilinen en büyük olayda doktorun verdiği ilacı hayvanın üzerinde test edilmesi dolayısıyla kullanmamaları veya çocuklarına aşı yaptırmamaları. Veganlar bu söyleme çok karşı. Eğer almaları gereken bir ilaç var ise bunu kesinlikle alıyorlar. Tabi muadili bir ürün varsa onlar için daha iyi ama yoksa tabi ki kullanıyorlar. Tüm mesele zevk uğruna hayvanların işkence görmesine karşı gelmelerinden çıkıyor. Geri kalanı İnsanların olayı yanlış yorumlaması. Veganların karşı çıktığı bir şey de hayvanların eğlence amaçlı olarak doğasından koparılması Hayvanat bahçeleri sirkler ve buna benzer olaylar veganların nefret ettiği şeyler.

Aslında düşünecek olursanız kulağa o kadar da kötü gelmiyor veganlık sonuçta çevremizdeki canlıların güvenliğinden emin olmak isteriz hepimiz ve sırf keyif alıyoruz diye bu hayvanlara zarar vermek herkesin kanına dokunan bir olay. Yapmamız gereken bir ürünü almadan önce içeriğinden ve hangi şartlarda üretildiğinden emin olmak.

Mesela birçok büyük şirket bu hassasiyetin farkına vararak ürün içeriklerini ve üretim koşullarını değiştirme yoluna gitti ve gitmeye de devam ediyor. Son olarak Veganlar hakkında şikayeti olanların tam olarak neyden şikayet ettiğini belirtmek gerek.

Deri ve yün gibi içeriklerin kullanılmaması üreticilerin daha çok plastik ağırlıklı üretime gitmesine sebebiyet veriyor. “Kolaya kaçmak istedikleri için!”

Doğasever insanlarda veganların bu plastik kullanımını ne yazık ki çok ama çok arttırdığını düşünmekte.

Konu hakkında bir sürü tartışma mevcut.

Peki siz ne düşünüyorsunuz veganlık iyi midir? Kötü müdür?

Vejeteryan olmak yeterli mi?

Peki Pesketeryan hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fikir ve düşüncelerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz bir sonraki yazımızda görüşmek üzere