Vegan Olmanın 10 Faydası

Vegan beslenme sıklıkla kişilerin yetersiz beslenmesine neden olduğu için eleştirilere maruz kalmaktadır. Aslına bakılırsa yapılan eleştirilerin bir kısmı doğrudur. Ancak büyük bir kısmı ise şehir efsanesidir. Veganlığa yapılan en önemli eleştiri ise protein eksikliğine neden olmasıdır. Çünkü vegan diyeti kişilerin et ve et ürünlerinin yanından hayvansal tüm gıdaları yemesini katı bir şekilde yasaklar. Bu nedenle de veganların protein eksikliği nedeniyle zarar gördükleri düşünülür. Oysa veganların bitkisel besinlerden protein ihtiyaçlarını karşıladıkları kanıtlanmıştır. Bu nedenle vegan beslenmenin zararından çok yararı mevcuttur. Peki, vegan olmanın faydaları nelerdir?

Vegan Olmanın Faydaları

Kilo verme, iyi beslenmek ve daha sağlıklı kalmak için tercih edilen veganizm, kişilere pek çok fayda sağlamaktadır. İşte vegan beslenmenin sizi sağlayacağı 10 fayda…

  1. Kilo Verir ve Enerjik Hissedersiniz

Vegan beslenme sadece sağlıklı beslenme amaçlı bir beslenme anlayışı değildir. Aynı zamanda kilo verme amacıyla da vegan beslenmeyi tercih edenler vardır. Aslına bakılırsa sağlıklı beslenen bir bireyin kilolu olması beklenen bir durum değildir. Yani vegan olmayı tercih ettiğinizde zaman içerisinde kilo verir ve ideal kilonuza kavuşursanız. Bu konu üzerine yapılan araştırmalar da veganlığın kilo vermeye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Hatta veganların et yiyenlere göre 10 kiloya kadar daha zayıf oldukları bilinmektedir. Ayrıca sizi yorgun ve sağlıksız hissettiren yemeklerin aksine vegan beslenerek enerji dolu hissedebilirsiniz.

  • Sağlıklı Hissettikçe Mutlu Olursunuz

Vegan olmanın faydaları arasında kişiyi mutlu hissettirmesi de yer almaktadır. Bu yeme anlayışını benimseyen kişilerin kalp, şeker ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara yakalanma riski çok daha azdır. Çünkü veganlar, kolesterol ve doymuş hayvan yağı tüketmezler. Bu nedenle sağlıklı hisseden birey aynı zamanda daha zinde ve mutlu hissedecektir.

  • Hayvanlara Destek Olursunuz

Veganlık çok sayıda hayvanı korkunç muameleye maruz kalmaktan kurtarır. Bu nedenle hayvanlara yardım etmenin ve onların acı çekmesini önlemenin en iyi yolu veganlıktır.

  • Vegan Yiyecekler Oldukça Lezzetlidir

Pek çok kişi veganların sürekli bitkisel besinler yemeleri nedeniyle lezzetsiz şeyler tükettiğini düşünür. Ayrıca hamburger ve dondurma gibi besinlerden uzak kalmak pek çok kişi için endişe vericidir. Oysa herhangi bir hayvana zarar vermeden aslı gibi tat veren et ve süt ürünleri alternatifleri mevcuttur. Üstelik vegan yiyeceklerin pek çoğunun tadı da oldukça lezzetlidir.

  • Açlığın Bitmesine Yardımcı Olursunuz

Vegan olmanın faydaları arasında israfı önleme de yer alır. Çünkü çiftlik hayvanlarının beslenmesi için yılda tonlarca ekin ve su harcanır. Ancak bu bitkisel gıda, doğrudan insan beslenmesi için kullanılsa çok daha verimli olur ve açlıkla daha iyi mücadele edilebilirdi.

  • Hastalıklardan Korunursunuz

Et tüketmek zaman zaman hastalıklara neden olabilmektedir. Bunların başında da gıda zehirlenmesi gelir. Her yıl 2,4 milyon kişi et ürünlerinden zehirlenerek kramp, ağrı, ishal ve yüksek ateş ile sonuçlanan gıda zehirlenmesi ile karşılaşıyor.

  • İklim Değişikliği ile Mücadele İçin Katkı Sağlarsınız

Yeryüzü için yapılacak en büyük kötülüklerden birisi et tüketmektir. Et endüstrisi iklim değişikliklerinin en önemli nedenlerindendir. Ancak vegan beslenmeye geçiş yaparak iklim değişikliğine karşı mücadeleye katılabilirsiniz.

  • Pek Çok Dünya Starı Vegan

Günümüzde hayvan eti ve hayvansal ürünler tüketmeyi reddeden pek çok ünlü isim vardır. Joaquin Phoenix, Natalie Portman, Kristen Bell bunlardan sadece birkaçı. Siz de vegan olmayı tercih ederek ünlü isimlerin yolundan gidebilir, insanlar üzerinde daha havalı bir izlenim bırakabilirsiniz.

  • Daha İnce ve Fit Olabilirsiniz

Vegan olmanın faydaları arasında daha seksi bir görünüme sahip olmak da sayılabilir. Çünkü veganlar et yiyenlerden çok daha ince ve fit bir görünüme sahiptir.

  1. Veganlık Cildinizi Güzelleştirir

Vegan beslenme sivilce oluşumunun önüne geçen bir durumudur. Çünkü veganlar az yağlı bitkisel gıdalar ile beslenirler. Bu nedenle de ciltleri çok daha sağlıklı ve pürüzsüz görünür.