Vegan Olmanın Zararları Nelerdir?

Vegan beslenme ve vejetaryenlik, özellikle son yıllarda daha çok kişi tarafından benimsenmektedir. Hem etik hem de sağlık açısından hayvansal ürünleri tüketmemeyi tercih eden veganlar, daha çok bitkisel tabanlı diyetler ile beslenmektedir. Yapılan araştırmalar vegan diyetin obezite riskini azalttığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Ancak hayvansal gıda ürünlerini tüketmeden beslenmenin insan sağlığı açısından bazı zararları da bulunmaktadır. İşte vegan olmanın zararları

Vegan Olmanın Zararları

Protein Eksikliği

Beslenme uzmanları ve diyetisyenler vegan beslenme ile ilgili olarak kişileri bazı tehlikelerin beklediğini öne sürmektedir. Bu tehlikelerin başında da protein eksikliği yer almaktadır. Protein, kas kütlesinin varlığını korumak adına oldukça önemli bir işleve sahiptir. Eğer yeterince protein alınamazsa kas kaybı meydana gelebilir. Ancak protein eksikliğinin tek zararı kaslar ile alakalı değildir. Çünkü protein, kas kütlesinin yanı sıra saç, cilt ve tırnakların korunması adına da oldukça önemlidir. Bu anlamda veganlar zaman zaman nedensizce sivilcelerinin arttığını fark edebilirler. Bu durumun nedeni ise protein eksikliği olabilir.

B12 Eksikliği

B12 vitamini, özellikle yumurta, balık ve peynirde yer alır. Ancak vegan diyet listesine göre beslenen kişiler herhangi bir şekilde hayvansal gıda tüketmezler. Bu da beraberinde B12 vitamini eksikliğine neden olabilir. Bu vitaminin eksikliği ise kişilerde yorgunluk ve bitkinliğe neden olabilir. Ancak B12 eksikliğinin zararları bunlarla da sınırlı değildir. Çünkü B12 vitamini, vücudun sinir ve kan hücrelerinin sağlığını korumaya yardımcı olur. Ancak bu vitamin alınmazsa bellek yitimi ve depresyon gibi sonuçlar ile karşılaşılabilir.

Midede Şişkinlik

Vegan olmanın zararları arasında midede şişkinlik meydana gelmesi de sayılabilir. Çünkü veganlar çok fazla kuru bakliyat ve sebze tüketir. Bu besinler önemli protein kaynağı olmalarına rağmen her öğünde tüketildiklerinde sindirim sisteminde rahatsızlığa neden olabilir. Yine benzer şekilde sebze tüketmek de midede şişkinliğe neden olmaktadır.

Rafine Karbonhidrat Tüketimi

Beslenme uzmanları vegan olmanın zararları arasında rafine edilmiş karbonhidrat alımını da gösterirler. Çünkü vegan beslenme,kişilerin protein ihtiyacını karşılamak için daha çok karbonhidrat almalarına neden olmaktadır. Bu nedenle makarna ve beyaz pirinç tüketen veganların diyabet ve hiperlipidemi gibi hastalıklara yakalanma riski çok daha yüksektir.