Vejetaryen, et ve et ürünleri tüketmeyen kişilere verilen addır. Vejetaryen diyeti ise bu kişilerin beslenme alışkanlıklarını düzenlemeye yönelik olarak oluşturulan beslenme kurallarıdır. Bol yeşillik ve yüksek proteinli besinler tüketilerek ette yer alan proteinin alınmasını sağlamak, bu diyette en önemli noktalardan birisidir. Yine vejetaryen diyet listesi içerisinde bol miktarda meyve, sebze, otlar, baklagiller ve tahıllar yer almaktadır. Peki, vejetaryen diyet tam olarak nedir?

Vejetaryen Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Vejetaryen beslenme anlayışı doğrultusunda yapılacak diyet ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli nokta karbonhidrat ve protein değerleridir. Vejetaryenlerin protein kaynağı yüksek olan kırmızı et, balık eti ve beyaz et tüketmekten kaçınmaları nedeniyle proteini farklı gıdalardan tüketerek almaları gerekmektedir. Bunun yanında kuru baklagil, tahıl, yumurta, sebze ve süt ürünlerinin yeterli miktarda tüketilmesi oldukça önemlidir.

Vejetaryen diyet yapan kişilerin düştüğü en önemli hatalardan birisi tek tip beslenmektir. Tel tip beslenme oldukça dengesiz bir beslenme çeşididir. Çünkü sadece karbonhidrat ile beslenen kişilerin aşırı kilo alma riski vardır. Bunun yanında sadece meyve ya da sebze tüketmek ise protein eksikliğine neden olabilir. Eğer hem vejetaryen beslenmek hem de sağlıklı kalmak isteniyorsa diyet listesi hazırlarken tüm besin öğelerini karşılayıp karşılamadığına dikkat edilmelidir. Peki, vejetaryen beslenme anlayışını benimseyen kişiler hangi öğünde neler tüketmelidir?

Kahvaltı

Vejetaryen diyeti yapacak olan kişiler kahvaltıda; yeşil çay, 5 adet zeytin, 2 kibrit kutusu miktarında beyaz peynir, 1 adet haşlanmış yumurta, yeşilliklerden oluşan salata ve kepekli ekmek tüketebilirler.

Ara Öğün

Bu diyetin ara öğününde mevsim yeşilliklerini ve domates, salatalık içeren bir salata tüketmeleri yeterli gelecektir.

Öğle Yemeği

Vejetaryen beslenen kişilerin öğle yemeği için çavdar ekmeği, 1 kâse yoğurt, mevsim salata ve lahana ya da mercimek çorbası tüketmeleri gerekir. Bu öğün özellikle demir eksikliğini gidermek adına önemlidir.

Akşam Yemeği

Akşam yemeğinde ise karbonhidrat içeren sebzelerden yapılmış sebze yemeği yenmesi önemlidir. Bu, vejetaryen beslenen kişilerdeki karbonhidrat eksikliğini giderecektir. Yine sebze yemeği yanında 1 kâse yoğurt, üç kaşık yağsız pilav ve mevsimine göre salata da tüketilebilir.

Vejetaryen Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Diyet günlerinizde gün içerisinde 2,5 litre su içmeyi kesinlikle atlamamalısınız. Bunun nedeni ise suyun yenilen posaların şişmesini ve tokluk hissi vermesidir. Bu sayede daha az yemek yer ve kilo almazsınız. Ayrıca diyet sırasında bir diyetisyenden destek almak, egzersiz yapmak daha çabuk kilo vermenize yardımcı olacağı gibi sağlıklı kalmanız için de oldukça önemlidir.