Vejetaryen ya da vegan beslenme düzenini takip edenlerin dünya üzerindeki oranı %1 ile %5 arasında değişmektedir. Ancak bu oran günümüzde giderek artmakta ve vejetaryenlik daha popüler hale gelmektedir. Temel vejetaryen beslenme düzeni; bitki, yumurta ve süt ürünlerinin tüketimine dayanan bir diyettir. Ancak bu düzen içerisinde et tüketmek kesinlikle yasaktır. Dengeli bir vejetaryen diyet içerisinde mutlaka taze ve pişmiş sebzeler, kuruyemişler, tohumlar ve meyveler yer almaktadır. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar ise vejetaryen olmanın yararları olduğunu ortaya koymuştur. İşte vejetaryen beslenmenin faydaları…

Vejetaryen Olmanın Yararları Nelerdir?

Kalp Sağlığını Korur

Vejetaryen olmanın yararları arasında belki de en önemlisi kalp sağlığını korumasıdır. Çünkü bitkisel ürünler inflamasyonu azaltır ve kalp hastalıklarına neden olan temel faktörün ortadan kaldırılmasını sağlar. Araştırma sonuçları ise bol lifli beslenmenin aynı zamanda yüksek kolesterol ve şeker hastalıklarını da önlediğini ortaya koymuştur.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Günümüzde insanların en önemli sorunlarından birisi aşırı kilodur. Yüksek oranda sebze ve meyvenin tüketildiği vejetaryen beslenme anlayışı ise kişilerin kilo almaya olan direncini arttırmaktadır. Çünkü meyve ve sebzeler kalori bakımından zayıftır ve hacimsel olarak midemizde yer kaplayarak tokluk hissi verirler. Bu sayede aşırı yemenin önüne geçilebilir. Sonuç olarak bitki temelli diyetler ile obezite riski ciddi şekilde azalmaktadır.

Antioksidan Açısından Zengindir

Hemen hemen tüm bitki temelli besinlerde yüksek oranda antioksidan bulunmaktadır. Ayrıca bitkisel besinler anti-inflamatuar etkilere de sahiptir. Yani vejetaryen olmanın yararları arasında hastalıkların ilerlemesinin engellenmesi de yer alıyor. Bu antioksidan bakımından zengin beslenme düzeninin bağırsak sağlığı için de faydalı olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, yaşlanmayı geciktirdiği, kanser ve kalp hastalıklarını ise önlediği ortaya koyulmuştur.

Daha Çok Sindirim Enzimi Sağlar

Beslenmeye doğru çiğ besinleri dâhil etmek, faydalı enzimlerden daha fazla yararlanmayı sağlamaktadır. Çünkü yiyecekler belli bir derecenin üzerinde pişirildiklerinde içerisinde yer alan enzimler tamamen kaybolabilir. Enzimler ise besinlerin bedenin işleyeceği kadar küçük öğelere ayrılmasını sağlar. Eğer besinler çok pişirilir ve enzimler bozulursa bedenin herhangi bir işte kullanamayacağı atıklar ile dolmasına neden olunabilir. Ayrıca pankreas aşırı derecede çalışmak durumunda kalacaktır. Ancak vejetaryen beslenme bunların önüne geçer ve sindirimi kolaylaştırır.

Tüm bunların yanında pek çok insan et ve balık gibi hayvansal gıdaları karbon izlerini azaltmak adına da bırakmaktadır. Bitkisel besinler ise besin zincirinde en altta yer alırlar ve bu durum da onların üretilmesi adına daha az doğal kaynak kullanılmasını sağlar. Hayvansal gıdaların üretiminde toprak, su ve fosil yakıtların tüketimi bitkilerden çok daha fazladır. Tüm bunlar da vejetaryen beslenme anlayışının aynı zamanda çevre açısından faydalı olduğunu ortaya koymaktadır.