Vejetaryen beslenmeyi benimseyen kişiler, içinde etin olmadığı sadece bitkisel yiyeceklerden oluşan bir yeme alışkanlığına sahiptir. Günümüzde bu beslenme anlayışı giderek popüler hale gelmekte ve pek çok kişi beslenme alışkanlığını değiştirerek vejetaryen olmaktadır. Bu beslenme tarzının giderek daha fazla rağbet görmesi ise üzerine yapılan araştırmaların sayısını arttırmıştır. Yapılan bu araştırmalar ise vejetaryen beslenmenin pek çok faydasını ortaya koymuştur. Ancak bunların yanında vejetaryenliğin sağlık açısından çeşitli zararları olduğu da ortaya çıkmıştır. Peki, vejetaryen olmanın zararları nelerdir?

Vejetaryen Olmanın Zararları Nelerdir?

Vejetaryen beslenme alışkanlığının genel olarak insan sağlığı açısından faydalı olduğu söylenebilir. Ancak doğru planlanmayan ve katı vejetaryenlik, vücuda ciddi şekilde zarar verebilmektedir. Çünkü bu tip beslenme vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almasını engeller. Bu besin öğelerinin eksikliği ise çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilir. Özellikle hiçbir şekilde hayvansal gıda tüketmeyen kişilerde protein eksikliği meydana gelmektedir. Vücuttaki protein miktarının azlığı ise kas zayıflığına, eklem sorunlarına ve hatta organ işlev yetersizliklerine neden olabilmektedir.

Vejetaryenlik, kişinin kendi tercihi olsa da mutlaka bir uzmana danışmalı ve dengeli beslenme konusunda yardım alınmalıdır. Bunun yanında vejetaryen beslenme çeşitleri arasında yer alan vegan beslenme ciddi önem taşımaktadır. Diğer vejetaryenlik çeşitlerinde çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılmazken, vegan türü beslenenlerde bazı vitamin ve mineral eksiklikleri yaşanabilir.

Demir ve Kalsiyum Eksikliği

Vejetaryen olmanın zararları arasında demir ve kalsiyum eksikliği de yer almaktadır. Tamamen bitkisel olarak beslenen kişiler dikkat etmedikleri takdirde bu tür sorunlar ile karşılaşabilirler. Çünkü et ve süt tüketilmediği takdirde demir ve kalsiyum yetersizliğinin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Ayrıca daha önce de bahsettiğimiz gibi vejetaryen beslenme sonucunda oluşabilecek protein eksikliği, ciddi sorunlara neden olabilir.

Protein ve Amino Asit Yetersizliği

Protein yapısında yer alan azot, insan vücudu için oldukça önemlidir. Eğer insan vücudunda bunun dengesi sağlanamazsa kas kayıpları yaşanabilir. Diğer bir önemli konu ise vücudun proteinlerden amino asit alması gerekliğidir. 20 amino asitten 9’u insan vücudu tarafından üretilemez. Bunların alınması ise ancak doğru beslenme ile mümkündür. Ancak herhangi bir hayvansal gıdanın tüketilmediği veganlık, vücutta amino asit sentezlenmesinin önüne geçmekte ve ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Çinko Eksikliği

Vejetaryen olmanın zararları arasında çinko eksikliği de yer alır. Çünkü vücuda alınan çinkonun büyük bir kısmı hayvansal besinlerden elde edilir. Vücutta önemli kimyasal görevleri bulunan çinkonun eksikliğinin mutlaka doğru beslenme yöntemleri ile giderilmesi gerekmektedir. Ayrıca oluşabilecek risklerin önüne geçmek için gebelerin, büyüme çağındaki çocukların, emziren annelerin ve kronik rahatsızlıkları bulunan kişilerin vejetaryen beslenme alışkanlığından uzak durması gerekmektedir.