Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre 65 yaş ve üstü bireyler yaşlı olarak sınıflandırılmaktadır. Bu yaş gurubunda yer alan kişilerin sağlık problemleri ile karşılaşma riski daha yüksektir. Bu nedenle de doğru beslenmeli ve sağlıklı bir diyet programı takip etmeleri gerekmektedir. Özellikle ortaya çıkabilecek sindirim güçlüklerini engellemek adına öğün sayısının arttırılması gerekmektedir. Yine yaşlılık döneminde uygulanacak olan diyet programları zayıflamaya yönelik değil, daha çok gerekli besin ihtiyacını karşılamaya yönelik olmalıdır. Bu anlamda yaşlılar için diyet programlarının içeriği, gerek duyulacak besinleri kapsamalı, tuz tüketimini kısıtlamalı ve büyük miktarda su içermelidir.

Yaşlılar İçin Diyet Programı
Yaşlılar İçin Diyet Programı

Yaşlılar İçin Diyet Programı

1.Gün

Diyet programının ilk gününde kahvaltı öğünü için istenilen bir adet meyve tüketilebilir. Bunun yanında 1 bardak çay, 2 dilim kepek ekmeği, 2 kibrit kutusu kadar peynir tüketilmelidir. Öğle yemeğinde ise sebze çorbasının yanında 1 dilim ekmek ve 1 kâse yoğurt yenilebilir. Akşam olduğunda sadece yağsız salata ve bir çeşit sebze yemeği önerilmektedir.

2.Gün

Yaşlılar için diyet programının ikinci gününde kahvaltı öğünü için 2 dilim kaşar peyniri, 1 dilim kepek ekmeği ve bir bardak şekersiz çay yenilmeli. Öğlen saatleri için 1 adet haşlanmış patates, bir kâse yoğurt ve 1 dilim ekmek; akşam menüsü için ise 100 gram kırımızı et, yağsız yoğurt ve 1 dilim buğday ekmeği önerilmektedir.

3.Gün

Diyetinizin üçüncü gününe bir bardak bitki çayı, kibrit kutusu kadar beyaz peynir ve 1 dilim kepek ekmeği ile başlayabilirsiniz. Öğlen 1 adet elma, mercimek çorbası ve yağsız salata; akşam ise sebze yemeği ve bir kâse yoğurt tüketebilirsiniz.

4.Gün

Kahvaltıda sadece çay, 2 dilim kepek ekmeği ve bir dilim kaşar; öğlene doğru ise 1 adet elma, sebze yemeği ve yağsız yoğurt yemelisiniz. Akşam yemeği için ise 100-150 gram kadar fırında pişireceğiniz balığı, yanında ise salata ve yoğurt tüketmelisiniz.

5.Gün

Yaşlılar için diyet programının son gününde kahvaltı sadece bir bardak şekersiz çaydan ibarettir. Öğle saatlerinde 1 kâse sebze çorbası ve 2 dilim kepek ekmeği; akşam saatlerinde ise 150 gram yağsız tavuk ve salata yenmelidir. Yaşlılık dönemindeki bireylerin kilo vermesi için uygulanacak program sağlık açısından tehlike oluşturmaması için 5 günlüktür. Çünkü yaşlılık döneminde haftanın tüm günü vücuda yüklenmek doğru değildir. Bunun yanında verilen diyet programı genel anlamda bilgiler dâhilinde oluşturulmuştur. Bu nedenle sağlık sorunlarınız varsa uygulamadan önce mutlaka doktorunuzdan tavsiye almalısınız.